Hakkımızda

 

Hür Adam 

Büyük Savaşların, hızla yayılan dinsizliğin ve hurafelerin yaşandığı bir zamanda Nurs köyünde doğan Said-i Nursi, henüz çocukken yaşadığı ay tutulması olayında inançlarımız arasına girmiş hurafelerle tanışır ve bu cehaletin çaresinin eğitim olduğu tespitiyle Medresetüz-Zehra isimli yeni bir eğitim modeli hazırlar ve çalışmalar yapar.

 

Minyeli Abdullah 1 

Olaylar Kral Faruk döneminde Kahire'de geçmektedir.Abdullah idealistliği doğrultusunda çalışmalar yapar.Bir sohbet bahanesiyle tutuklanır.Gizli cemiyet kurarak  devlete ihanet ettiği gerekçesiyle  idamı talep edilir.Eşi de çevresinin baskılarına dayanamayarak Abdullah'tan ayrılmak zorunda kalır.


This is the div where the flash will fit...

Minyeli Abdullah 2 

Minyeli Abdullah daha önce ayrıldığı eşi Sevda ile yeniden evlenir.Çevresiyle sosyal ve kültürel faaliyetlerine daha çok ağırlık verir.İhtilalle yönetime gelen hükümet tarafından Kahire  Başkomiserliğine  getirilir. Bu durum bazı çevrelerde rahatsızlık oluşturur.Abdullah şahısların  hakimiyetine uymaktansa hamallığa dönmeyi tercih eder.

This is the div where the flash will fit...

Sahibini Arayan Madalya  

Film Birinci Dünya Savaşında Güneydoğu Bölgesindeki Maraş şehrinin Fransızlar tarafından İşgal edilmesi ve bazı sivil kuvvetlerin işgale karşı koymalarını konu ediniyor. Fitili müslüman bir kadının tesettürüne karşı bir fransız subayın saldırısı ateşliyor. Sivil Kuvvetler Şütçü İmam öncülüğünde ayaklanma başlatıyor. Filmde Milli Sinemanın Kuramcısı Yönetmen Yücel Çakmaklının penceresinden Maraşta gelişen olaylar anlatılıyor. 

Sürgün 

Sürgün,bir Anadolu köyünde geçer.İnançları uğruna yıllardır çekmediği cefa kalmamış olan bir ilkokul öğretmeni bu defa İstanbul'dan Anadolu köylerinden birine sürgün edilir.Öğretmen burada doğayı ve insanı tanır.Köy muhatrı İsmet ağa öğretmenin karşısına çıkar.Olaylar gelişir.Öğretmen köyün suskun mollasının kişiliğinde aradıklarını,özlediklerini saf Anadolu insanında bulacaktır.
* ABD Philadelphia Film Festivali Birincilik Ödülü
* İtalya Salerno Film Festivali
* Cumhurbaşkanlığı Gümüş Plaket
* Taşkent Film Festivali Gümüş Simurg
This is the div where the flash will fit...
aa
 

Garip Bir Koleksiyoncu 

22 yıl mezarlıklarda bekçilik yapan Beşir'in ilginç öyküsü. Beşir, ailesinden, çevresinden ve dostlarından görmediği ilgiyi mezarlıktaki ölülerde arar. Onlarla konuşur, acılarını ve mutluluklarını onlarla paylaşır. Ailesi ve çevresinden tüm bağlarını koparan mezar bekçisi Beşir, kendini adadığı ölüler dünyasında, onların resimlerinden garip bir koleksiyon yapar. Onu tedavi etmeye çalışan pisikolog ise Beşir'in dünyasında kendini bulacaktır.
* Türk Edebiyatı Vakfı
* Necip Fazıl Kısakürek Senaryo Yarışması Jüri Özel Ödülü
This is the div where the flash will fit...
aa

Var Olmanın Yolu 

.

Taş Arslan   

Çizme  

Film 1950 seçimlerinden sonra Arapça ezan yasağının kalkmasına rağmen yasak uygulamasına devam etmeye çalışan nahiye müdürü ile halk arasında geçen olayları konu etmekte. Bir Karadeniz kasabasında işlenmekte olan olaylar bir dönemin gerçeklerini çarpıcı bir biçimde ele alıyor...


This is the div where the flash will fit...

Benim Zaferim   

Cemal Kamacı 1972'de Fransız Roger Zami'yi mağlup ederek Boks Şampiyonluğunu ilan eder.Ekonomik ve sosyal hayatında önemli deiğişimler olur.Etrafını saran çıkarcı insanlar ondan faydalanmaya çalışırlar. Kamacı zafer sarhoşluğunu üzerinden atamaz ve ünvanını kaybeder.Çıkarcı dostlarıda onu yalnızlığa terkeder.

This is the div where the flash will fit...
 

 English | Deutsch | Türkçe

© Copyright 2010 fezafilm.com